Yağlı Saçlar için Çözümler

Yağlı saçlara sahip olmak bedenimizin meydana getirdiği bir neticedir. Günlük yaşamınızda saçlarınız konusunda daha özenli olmanızı gerektirmektedir.

Yağlı saçlar sahiplerinden daha fazla ilgi beklemektedir. Peki, beklenen bu ilgiye doğamız ne çözümler sunmaktadır. İşte o çözümlerden birkaçını sizler için yazıyoruz.

ÇÖZÜM -1

1 kahve fincanı elma sirkesi, 1 çay kaşığı tuz,1 tatlı kaşığı kekik suyu ve 1 bardak suyu bir kap içerisinde karıştırın. Ardından karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Nemli ve sıcak bir havlu sararak 1 saat bekletin.

ÇÖZÜM -2

Yağlı saçlar için ikinci maskemiz: 1 kahve fincanı elma sirkesi, 1 kahve fincanı üzüm sirkesi, 1 çorba kaşığı defne tohum yağı, 1 çorba kaşığı adaçayı yağı ve 1 tatlı kaşığı lavanta yağı karıştırılarak saçlara masaj yaparak uygulanır. Bir süre beklendikten sonra durulanır.

ÇÖZÜM-3

Saçlarınız çabuk yağlanıyorsa bir tutam biberiye bitkisi ve 1 tatlı kaşığı kekik bir buçuk su bardağı kaynar suda demlenir. Karışım saç derisinden başlanarak uçlara doğru masaj yaparak uygulanır.

ÇÖZÜM-4

Elma sirkesi saç için oldukça faydalıdır. Saçtaki yağ dengesini sağlamada yardımcı olur. Saçlardaki yağlanmayı gidermek için; saçlarınızın normal bakımını yaptıktan sonra son durulama suyuna yarım çay bardağı elma sirkesi katarak durulayınız.

ÇÖZÜM-5

İki tutam biberiye yaprak ve çiçeğini bir litre suda kaynatınız ve son durulama suyunuzda saçlarınıza uygulayınız.

Tamanu Yağı saçlara etkisi

Tamanu yağı onarıcı etkisiyle birçok soruna çözüm sunuyor. Peki, nerelerde kullanabiliriz?

-Saç kıran tedavisinde kullanılır.

-Yoğun bir nemlendirici özelliği taşıdığı için cilt için çok faydalıdır.

-Yanık ve yaraların tedavisi sırasında kullanılabilir.

-Diyabetik yaralarının hızlıca iyileşmesinde yararlıdır.

Kullanımı:

Uygulamak istediğiniz bölgeye az miktarda sürerek dairesel hareketlerle masaj yapınız. Hızlı emilen bir yağdır ve rahatsız bir etki yaratmaz.

Saçlarınızla ilgili bilmedikleriniz

Saçlar kadınlar için çok önemlidir. Çünkü bakımlı görünen, ışıl ışıl parlayan saçlar bir kadının güzelliğini ortaya çıkaran en önemli etkendir. Peki, ama saç bakımıyla ilgili olarak neler biliyoruz?

DOĞRU BESLENME

Saçlarınızın donuk ve cansız olduğunu düşünüyorsanız, belki de bakım eksikliğinden değil beslenme tarzınızdan kaynaklanıyordur.75 mg. C vitamini, 100 mikrogram Biotin, 15 mg Çinko, 300 mg Folyo asidi günlük ihtiyacınız.

Bu miktarda vitamin ve minerali; yeşil yapraklı sebzeler, Soya filizi, süt ürünleri, çeşitli Tahıllar içeren ekmekler, Kümes hayvanlarından elde edilen besinler ve balık karşılayabilir. Yeşil yapraklı bitlilerle beslenirken ekşi olanlarından da yemelisiniz ekşi tadı olan Bitki ve sebzeler cilde ve saça doğal parlaklık katar. Tüm bunları yaparken saçınıza bakımın yanı sıra hem dengeli beslenmiş olur hem de cilt bakımınızın yarısını karşılamış olursunuz.

JOJOBA MUCİZESİ

Saman gibi kuru, kırılmış saçlarınız varsa, çözüm jojoba yağında. Bu doğal Madde, Güney Amerika çöllerinde yetişen bodur Bitkilerin fındığından elde ediliyor. Uzun, yıpranmış saçlara özel ürünlerin temel maddesi, olarak banyomuza yerleşti bile. Bu öz sayesinde kolayca taranabilen saçlar, güneş gibi parlıyor. Bu bakım önerisine ne dersiniz ? Önce hayal edin.

BOYALI SAÇLAR İÇİN

Saç renginizi uzun süre muhafaza etmek için nemi yapmalı? Çok kolay, çok pratik: Boyanmamış saçta bile renkli ışıltılar. Sarışınlara; Papatya Kumrallara; Kestane Kızıllara; Kına özlü Esmerlere; Nemlendiricili meyve özlü şampuanlar. Sıradan kullandığınız şampuanlar gibi 2- 3 Dakika bekletip şampuan tipine uygun bir ürünle durulayınız.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Saçlarınızın sağlıklı görünmesini istiyorsanız; 2 ayda bir kestirin ılık su ile yıkayın ve kremi sadece uçlarına sürün.

Saç bakımında dikkat etmeniz gerekenler diğer konular:

Jöle sürünce saçlar dökülür mü? Jöle saçta 2-3 gün kalırsa havasız bıraktığı için saç dökülür. En azından ertesi gün saç yıkanmalıdır. Mevsim dönümlerinde saçlara özel bir bakım uygulanmalı mı? Bu konuda her zaman bir bakım yapmak lazım. Belli markaların şampuan krem ve serumları her zaman değil ama mevsim dönümlerinde kullanılmalı.

2 ayda bir saçları kestirmek gerekir mi? Saçlar ucundan alınınca daha sağlıklı olduğu için çabuk ve dengeli uzar. 2 ayda bir saç kesimi normaldir. Böylece şekli de bozulmamış olur.

Saçın her gün yıkanması zararlı mıdır? Saç kendi yağında kalmalıdır. Ama mesela günde 3 şampuan yapıyorsanız zararlıdır. Her gün yıkansa bile 1 şampuan yeterlidir.

Saç için özel bir krem kullanılmalı mıdır? Her zaman saçın ucuna uygulanmalıdır. Çünkü krem saçın dibini yumuşattığı için saçı döker.

Saç nasıl suyla yıkanmalıdır? Saçları ılık suyla yıkamak daha iyidir. Ilık su saçı parlak yapar. Yıkama sonrasında 1 kez soğuk su tutulmalıdır. Çünkü hem beyin rahatlar hem de saçlar canlanır.

Esmer bayanlara ne renk saç önerilir? Aslında en güzel sarışınlar esmerlerden çıkar. Esmerler sarışın olacaksa önce uçlardan başlanılır. Yani dip çok koyu uçlar sarı olmalı. Dekolteye düşen sarı saçın esmer tene yakışıp yakışmadığına bakılır.

Saç sağlığı için en önemli olan diyetin içeriğidir. Protein açısından yetersiz diyetler saç köklerini dinlenme dönemine sokarak proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebilir.

Sıkı toplanmış saçlar at kuyrukları topuzlar ve örgüler saçların köklerini zayıflatmaktadır. Özellikle alnın yan kısmındaki saç dökülmelerinden sıkı ve gergin toplamalar sorumludur" diye konuştu.

Dökülen Saçlara Bitkisel Çözüm

Nasıl ki cildimiz vücudumuzun en değerli giysisi ise saçlarımızda bu giysiyi tamamlayan en güzel parçamızdır. İnsan vücuduna gerekli bakımı ve takdiri gösterdiği vakit vücudumuz bu duruma karşılıksız kalmaz. Ve en verimli şekilde ışıltılar saçmaya başlar. Aksi halde gereken ilgiyi göstermediğimiz vakit saçlarımız bu durumdan oldukça etkilenir. Cansız bir hal alıp uzamamaya ve yoğun dökülmelerle karşı karşıya bırakabilir bizi.Aşırı saç dökülmelerine en başta genetik yapımız neden olmakla birlikte stres, hava kirliliği, yanlış fırça seçimi, kimyasallar, aşırı işlem görme gibi faktörler sebep olmaktadır.

Saçların seyrelmesi genellikle saç köklerinin zayıflamasıyla ilgilidir fakat günümüzde bayanların saçları bir hayli kimyasalla karşı karşıya kaldığı için genetik önceliğinin yerini yanlış uygulamalar ve kimyasallar almaya başlamıştır.

Peki, bu durumun önüne nasıl geçebiliriz? Saç köklerine düzenli bakım yaparak saç hücrelerimizi hareketli tutarak. Protein ve vitamin içerikli saç bakım ürünleri kullanarak. Saç kökleriniz için öncelikli olarak sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Saçlarımız için vücudun sağlıklı beslenme ile kendi ürettiği bakım masrafsız ve en doğal olanıdır. Bunun dışında dışarıdan uyarıcılarla da saçlarımızı her daim desteklememiz gerekmektedir. Yediğimiz besinlerden alamadığınız vitaminleri bitkisel saç bakım yağları ve ürünleri sayesinde takviye edebilirsiniz.

Bitkilerin dünyası bizlere bu noktada ne gibi önerilerde bulunuyor hemen görelim.

Seyrelen Saçlar İçin Bitkisel Karışım:

Malzemeler:

- Yarım çay bardağı zeytinyağı,

- Yarım çay bardağı susam yağı,

- 4 adet dövülmüş aspirin, - 4 damla kekik yağı,

- 4 damla lavanta yağı,

- 1 tatlı kaşığı bira mayası,

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Tüm malzemelerimizi bir kap içerisinde karıştıralım. Bitki yağlarının oda sıcaklığında olmasına dikkat edelim. Bu karışımını saç diplerine masaj yaparak sürelim. 2 saat beklettikten sonra saçımızı yıkayalım. Durulama suyuna 2 kaşık elma sirkesi eklemenizde de fayda olacaktır. Bu saç maskesini haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz. Seyrelen saçlarınızın bu sayede gürleşmeye başlayacağını yakından gözlemleyeceksiniz.

Saçları Toplamanın Zararı

Bayanlar saçları ile fazla ilgilenmek istemedikleri zaman genellikle bu yolu tercih ederler. Bazı durumlarda da saçların yıkanma zamanı gelmiştir ve o nedenle toplanmış olabilir. Bunların tam aksine kişi için saçları toplu gezmek bir alışkanlıkta olmuş olabilir.

Peki, bu durum ne kadar sağlıklıdır? Saçlarımız özgürce salınmak ister. Saçları sürekli toplamak saç için sağlıklı bir durum değildir.

Çünkü saç derimizin hava almasını engelleriz bu şekilde.

Havasız kalan saç derisi saçın normal seyrinde uzamasını engeller. Lastik toka ile toplanan saç yerlerinde kopmalar meydana gelir. Cansızlaşan saç incelmeye başlar ve arzu ettiğimiz görünümden uzaklaşmaya başlarız. Bu durumun telafisi için ise bir hayli mesai yapmak durumunda kalırız. Saçlarınızı çok mecbur kalmadığınız sürece sıkıca toplamayınız.