Hamile Cilt Bakımı

Hamilelikte vücut bakımında dikkat edilmesi gereken unsurlar

Hamilelik süreci bir kadının vücudunda pek çok değişimi hızlı bir şekilde yaşayacağı bir dönemdir. Bu değişiklikler sadece anne adayının kilo alması ve vücut imajının değişmesi ile sınırlı değildir. Çeşitli hormonal faktörlerden dolayı neredeyse vücudunun her yeri etkilenmektedir. Ciltte, saçlarda, tırnaklarda, diş ve diş etlerinde de birçok değişimler meydana gelir.

Ciltte meydana gelen değişiklikler

En dikkat çekici değişikler ciltte meydana gelenlerdir. Anne adaylarının cildinde kuruluk, meme ve karında çatlaklar, yüzde gebelik maskesi denen lekeler, cilt renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi sorunlar yaşanabilir.

Ne yapılmalı? Bir anne adayının vücudunu iyi koruması için gebeliği boyunca hijyenik bakımına ve vücut bakımına dikkat etmesi önemlidir. Cildinde kuruluk yaşayan bir kadın normal sabun kullanmak yerine cildin nemlenmesini sağlayacak gliserin bazlı sabunlar kullanılabilir. Banyo esnasında vücut yağlarının kullanılması ve banyodan çıktıktan sonra mutlaka nemlendirici krem sürülmesi önerilmektedir. Kalça, karın bölgesi ve memede meydana gelebilecek çatlaklar için düzenli olarak bu bölgelere badem yağı, kakao yağı veya çatlak kremleri sürülerek masaj yapılması önemlidir.

Ciltte meydana gelen renk değişiklikleri ve lekeler çoğunlukla kalıcı değildir ve doğumdan sonra geçerler. Bu lekeler, gün içinde kozmetik malzemelerle kapatılabilir. Akşam yatmadan önce ise cildin havalanması için makyaj temizlenmelidir. Yine cildin fazla hassaslaştığı bu dönemde, yazın güneşe çıkmadan önce ultraviyole ışınlara karşı yüksek koruyucu faktörlü kremlerin sürülmesinde fayda var. Banyo yaparken ya da duş alırken dikkat edilmesi gerekenler

Gebelerin vücut hijyenini sağlamaları açısından her gün banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu ıslak zeminde kayıp düşmeyi önleyecek önlemlerin alınmasıdır. Yine olası gelişebilecek problemlere karşı banyonun kapısı kilitlenmemelidir. Banyo suyu çok soğuk ya da çok sıcak olmamalı. 36-37 derecelik su sıcaklığı ideal sayılabilir.